R2025/05: AI v médiích

Jak česká média využívají možnosti, které umělá inteligence v současnosti nabízí? Co všechno je už v redakcích zautomatizované? Vytvářejí se díky ní úplně nové mediální obsahy? Jaká jsou pravidla pro používání AI v českých médiích? A jak pracovat s chybovostí umělé inteligence? Jaké mají o AI nástrojích povědomí čeští novináři a novinářky? Obstojí vůbec ještě dnes ti, kdo ji nepoužívají?
S moderátorkou Lucií Šťastnou z IKSŽ FSV UK debatoval Martin Malý – IT head & ICT transformation manažer vydavatelství Economia, Anna Vošalíková – šéfdramaturgyně digitálního obsahu Českého rozhlasu a členka pracovní skupiny Českého rozhlasu pro užití umělé inteligence, dále Tomáš Večeřa – ředitel online zpravodajství FTV Prima a zástupce ředitele zpravodajství a publicistiky CNN Prima NEWS. A pozvání přijal i Jiří Špaček – odborník na AI automatizaci mediálních obsahů. Pokud vás zajímá více o pozvaných hostech, podívejte se na na jejich medailonky na našem Instagramu nebo Facebooku.
I tento díl si můžete jako obvykle poslechnout na vašich oblíbených podcastových platformách: Spotify, Apple Podcasts, Podcast Addict, Buzzsprout, Podcast Index nebo platformě Podchaser. O nejzajímavějších momentech z každé části se dočtete v textu níže.
Jak AI prostupuje tvorbou českých médií v posledních letech a jak s ní pracují v Economii, na Primě a v Českém rozhlase?
Diskuzi jsme zahájili ohlédnutím do minulosti – jak vypadala robotická žurnalistika před sedmi lety, kdy jsme streamovali Rozpravy o robotické žurnalistice z místnosti 215 na Hollaru? A jak vypadá tato oblast dnes, v roce 2025? Podle Jiřího Špačka změny postupují pomalu, protože jejich mentální i technologické přijetí není jednoduché. Přesto je ale techno-optimista a věří, že řada pozitivních kroků napříč českými redakcemi už byla provedena nebo se chystá. Větší skok pro posluchače/čtenáře nebo uživatele ale podle něj přijde až v příštích letech.
Jak pomáhá AI novinářům v českých redakcích? Podle Martina Malého v Economii „AI nedělá za ně, ale s nimi.“ Součástí procesu implementace je i školení pro zaměstnance a experimentování s tím, co AI dokáže. Televize Prima například využívá nástroj Beavai od Newtonu pro transkripci živého vysílání. Zároveň je jejich datové oddělení napojeno na Akademii věd, konkrétně na odborníky na umělou inteligenci. Tito experti pro ně dokážou připravit řadu nástrojů šitých na míru.

A jaká je situace v Českém rozhlase? Anna Vošalíková vysvětlila: „V Českém rozhlase používáme také řadu technologických i obsahových řešení – například shrnutí textu, přepisy, rozpoznávání mluvčích nebo práci se zvukem. Kromě toho se ale věnujeme i obsahovým experimentům s kreativním využitím umělé inteligence. Už od roku 2020 realizujeme projekt Digitální spisovatel, což je literárně-dramatický časosběrný projekt, který mapuje vývoj generativní AI od roku 2020 do roku 2025. V loňském roce jsme také vytvořili podcastovou sérii inspirovanou konceptem Uncanny Valley, který zavedl robotik Masahiro Mori. Jedná se o podcast založený na velmi specifické spolupráci mezi živým autorem a takzvaným digitálním spisovatelem – v tomto případě Chatem GPT.“
Zmíněn byl i příklad využití AI norskou veřejnoprávní televizí – ta využila AI nástrojů k tomu, aby odhalila lidské zásahy do norské přírody. Analyzovali desítky tisíc satelitních snímků, přičemž umělá inteligence vyhodnocovala změny v krajině. Výsledkem byla zajímavá a znepokojivá data, která následně zpracovali do poutavé webové grafiky, jež čtenáře emotivně provází jejich pátráním i zjištěnými výsledky. „Tady v podstatě umělá inteligence sehnala někde nějaký data a živí lidi k tomu dělají ten příběh, který z toho udělal to. To ono,“ okomentoval to Martin Malý. „Řekl bych rovnou, že takovéhle velké projekty, které dřív musela dělat početná skupina lidí, dnes zvládne třeba čtyřčlenný tým. Příští rok to možná zvládne jeden člověk a za dva, tři roky už jen někdo zadá příkaz, aby se něco podobného prozkoumalo. Všude tam, kde se zpracovávají velká data a je potřeba je nějak interpretovat, musíme počítat s tím, že tam AI výrazně vstoupí,“ uvedl Jiří Špaček, který se vývojem AI řešení na míru českým médiím zabývá. Anna Vošalíková ale vidí sílu tohoto příkladu právě v lidském aspektu: „Já jenom zmíním, že ten úspěch toho projektu určitě, a to je poměrně jasné, je právě i v tom příběhu, který jste zmiňoval. A na ten příběh vždycky budou potřeba ti lidé.“
Jakých pravidel a zásad se při využívání AI česká média drží?
V druhé části jsme se věnovali podrobněji pravidlům (psaným i nepsaným) pro využívání AI v českých médiích. V Economii psané zásady teprve vzniknou. O prvním pravidlu už je ale jasno – totiž, že za každým výstupem musí stát člověk a mít tedy i jistou odpovědnost.

Český rozhlas má vytvořenou pracovní skupinu pro AI – cílem této skupiny je podle Anny Vošalíkové v nejširším smyslu ubezpečit posluchače, že s umělou inteligencí v Českém rozhlase je nakládáno s určitou mírou svobody, ale zároveň i prochází kontrolou, a že k AI přistupují zodpovědně. Tomáš Večeřa popsal, jak pravidla vznikají v FTV Prima: „Těch věcí, které se kolem toho dějí, je víc. Máme za sebou sérii workshopů a školení pro redaktory a celé týmy, aby, jak už jsem zmínil na začátku, AI nebyl jen „black box“, ale aby rozuměli, jak to funguje. Na základě toho pak věděli, na co si mají dávat pozor. Je důležité, aby jakákoliv odpověď generovaná AI, ať už od chatů, nebo jiných nástrojů, nebyla automaticky považována za pravdivou. Musí k tomu přistupovat s vědomím, že vždy může být nějaká část těchto výstupů nepravdivá, což se označuje jako „halucinace“. To je klíčové, aby to chápali a věděli, jak s tím pracovat.“ Zároveň je podle něj důležitá edukace publika: „Hodně času trávíme edukací našich diváků a čtenářů, aby dokázali rozpoznat, co je deepfake video vytvořené z našich reportáží a zpráv. Tuto edukaci zajišťujeme jak v hlavních zprávách, tak i v televizi a na webu, kde vysvětlujeme, jak poznat, že dané video není originální, ale že jde o deepfake.“ Zároveň v FTV Prima myslí i na právní stránku věci: „Musíme brát v úvahu, že pokud z někoho vytvoříte avatara, tento člověk nemusí být stále zaměstnancem, a proto je třeba pečlivě promyslet, jak bude avatar využíván – to zahrnuje širokou škálu souvislostí, včetně vytváření syntetických hlasů, ať už živých, nebo nežijících lidí.“
V této části debaty jsme se věnovali i otázce označování výstupů vytvořených AI nebo pomocí AI i tomu, jak se proměňuje mediální scéna. Bude v budoucnu běžné, když nebude článek v novinách podepsán konkrétním autorem a tvorba umělé inteligence tak bude ještě více prostupovat novinářskou prací a výstupy a tím pádem i ovlivňovat příjemce? Vrátí se díky AI novináři z newsroomů do terénu? Jaké konkrétní situace si podle našich hostů žádají označení použití AI?
Výzvy spojené s využitím umělé inteligence v médiích
V poslední části diskuze jsme se zaměřili nejdříve na chybovost AI nástrojů – problém, se kterým se potýká asi každý uživatel umělé inteligence. Podle Jiřího Špačka je možné vytvářet kontrolní systémy pomocí umělé inteligence. Sám takové systémy staví a může říct, že tato cesta už je jasně nastavená a letos se podobné řešení dostane do funkční podoby (byť zatím nemůže uvést, pro koho přesně). V diskusi například dále vysvětlil, že je nutné vybudovat téměř uzavřený systém, v němž působí specializovaní agenti – každý se věnuje své konkrétní agendě. Jde o posloupnost kroků vedenou těmito agenty a na konci musí stát ověření určitých zdrojů, které samy o sobě musí být důvěryhodné. Uveďme pro kontext, že agent je autonomní systém, který je schopen vnímat své okolí (např. pomocí senzorů nebo vstupních dat), rozhodovat se a plánovat na základě těchto informací, jednat s určitým cílem (např. provést úkol, optimalizovat výsledek, komunikovat s uživatelem), a často upravovat své chování na základě zpětné vazby.

Stalo se hostům, že by v rámci práce s AI vznikla chyba, která by pronikla ven a způsobila médiu problémy? Martin Malý popsal příklad z Economie: „Nestalo se, že by ta chyba pronikla ven, zastavila se ale dost blízko k úniku. Nechci zacházet do detailů, ale zachytili jsme ji na úrovni editora – a právě proto tam editor je. Proto existuje víc úrovní kontroly. To, o čem mluvíme, totiž není specifická vlastnost umělé inteligence, ale inteligence obecně, včetně té lidské. Pamatuju si příběh z dávnější doby, kdy v Hospodářských novinách omylem vyšel kurzovní lístek s dolarem za 16 korun, i když ve skutečnosti byl za 25. Takové chyby se stávají a redakce je pak musí řešit. A je jedno, jestli tu chybu udělá člověk, nebo AI. Klíčové je mít nastavené redakční procesy tak, aby podobné věci vůbec neunikly ven. A možná brzy bude jedno, jestli v těch kontrolních pozicích sedí člověk nebo AI – i na druhé, i na třetí úrovni. Je to tedy hlavně otázka procesu, ne technologie.“
A jakou pozici mají v redakcích v dnešní době novináři, kteří jsou ohledně nové technologie spíše skeptičtí? Podle Martina Malého je rozhodující kvalita článků. „Vím o jednom nejmenovaném kolegovi, který odešel z ekonomie zachraňovat jistý vědecký časopis s dlouhou, stoletou tradicí. Říkal mi, že mu autoři posílají články napsané na průklepáku, na psacím stroji – a on je musí přepisovat. Tito autoři se už nenaučí pracovat s novými technologiemi, ale ty články jsou tak kvalitní, že nemá smysl je to učit.“
„Všechno, co tu popisujete – ultrapersonalizace, atomizované zpravodajství, geolokace – to jsou trendy, ke kterým směřujeme,“ uvedla Anna Vošalíková z Českého rozhlasu. Zdůraznila ale, že poctivá lidská práce bude v důsledku toho ještě cennější.

Na závěr této debaty se dozvíte, co jsou největší výzvy spojené s využitím AI v českých médiích z jejich pohledu každého z našich hostů.
I tento díl si můžete jako obvykle poslechnout na vašich oblíbených podcastových platformách: Spotify, Apple Podcasts, Podcast Addict, Buzzsprout, Podcast Index nebo platformě Podchaser.

Použité zdroje pro natáčení Rozprav o médiích a bonusových rozhovorů:
Český rozhlas. iRozhlas používá AI k nahrávání audio stop. iRozhlas [online]. 2024-05-16 [cit. 2025-05-09]. Dostupné z: https://www.irozhlas.cz/redakce-irozhlas/irozhlas-robot-hlas-pavel-prouza-synteza-hlasu-cesky-rozhlas_2405161610_zuj
Český rozhlas. Pravidla pro užívání umělé inteligence v Českém rozhlasu [online]. [cit. 2025-05-09]. Dostupné z: https://informace.rozhlas.cz/sites/default/files/documents/ba6364c5475da8470086d5e8ae539360.pdf
Jetmar, J. Umělá inteligence už pronikla do většiny médií. Médiář [online]. 2023-12-03 [cit. 2025-05-09]. Dostupné z: https://www.mediar.cz/umela-inteligence-uz-pronikla-do-vetsiny-medii/
Kasík, P. Proč jsem změnil názor na umělou inteligenci: Stroje už umí tvořit i myslet. Seznam Zprávy [online]. 2023-04-26 [cit. 2025-05-09]. Dostupné z: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tech-ai-umela-inteligence-proc-jsem-zmenil-nazor-na-umelou-inteligenci-stroje-uz-umi-tvorit-i-myslet-229905
Kučerová, D. Pusťte si články Seznam Zpráv do uší: Naši roboti čtou za vás. Seznam Zprávy [online]. 2024-01-31 [cit. 2025-05-09]. Dostupné z: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/redakce-pustte-si-clanky-seznam-zprav-do-usi-nasi-roboti-ctou-za-vas-244688
Michl, P. Jaký bude dopad rozvoje AI v médiích? Predikce Josefa Šlerky na CIF 2024 byly temné. Focus-age.cz [online]. 2024-12-11 [cit. 2025-05-09]. Dostupné z: https://www.focus-age.cz/m-journal/aktuality/jaky-bude-dopad-rozvoje-ai-v-mediich–predikce-josefa-slerky-na-cif-2024-byly-temne__s288x17661.html
Moravec, V. Ve stínu ChatGPT: Proměny vnímání a využívání umělé inteligence českou populací a žurnalistikou [online]. 2024 [cit. 2025-05-09]. Dostupné z: https://www.ipsos.com/sites/default/files/ct/news/documents/2024-07/Ve%20st%C3%ADnu%20ChatGPT%20-%20prom%C4%9Bny%20vn%C3%ADm%C3%A1n%C3%AD%20a%20vyu%C5%BE%C3%ADv%C3%A1n%C3%AD%20um%C4%9Bl%C3%A9%20inteligence%20%C4%8Deskou%20populac%C3%AD%20a%20%C5%BEurnalistikou.pdf
Novák, R. Umělá inteligence si vymyslela rozhovor se Schumacherem: Trest přišel záhy. Novinky.cz [online]. 2023-04-24 [cit. 2025-05-09]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-umela-inteligence-si-vymyslela-rozhovor-se-schumacherem-trest-prisel-zahy-40429545?noredirect=1
Rožánek, F. Když AI kontroluje jinou AI: Umělá inteligence v médiích nabírá obrátky. Lupa.cz [online]. 2024-12-02 [cit. 2025-05-09]. Dostupné z: https://www.lupa.cz/clanky/kdyz-ai-kontroluje-jinou-ai-umela-inteligence-v-mediich-nabira-obratky/
Říman, J. Umělá inteligence a budoucnost žurnalistiky. iForum [online]. 2019-07-17 [cit. 2025-05-09]. Dostupné z: https://iforum.cuni.cz/IFORUM-16551.html
Sedlák, J. Seznam.cz do webového vyhledávání nasadil umělou inteligenci: Sumarizuje informace. Lupa.cz [online]. 2025-01-23 [cit. 2025-05-09]. Dostupné z: https://www.lupa.cz/aktuality/seznam-cz-do-weboveho-vyhledavani-nasadil-umelou-inteligenci-sumarizuje-informace/
Zaujalo vás téma? Tady jsou tipy k dalšímu čtení, zhlédnutí a poslechu, které doporučujeme:
📖
JournalismAI. Generating Change: Global Research on AI in Media. JournalismAI [online]. [cit. 2025-05-09]. Dostupné z: https://www.journalismai.info/research/2023-generating-change
Kasík, P. Proč jsem změnil názor na umělou inteligenci: Stroje už umí tvořit i myslet. Seznam Zprávy [online]. 2023-04-26 [cit. 2025-05-09]. Dostupné z: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tech-ai-umela-inteligence-proc-jsem-zmenil-nazor-na-umelou-inteligenci-stroje-uz-umi-tvorit-i-myslet-229905
Moravec, V. (ed.). Žurnalistika v digitální době s lidskou tváří [online]. 2023 [cit. 2025-05-09]. Dostupné z: https://www.cicero.ilaw.cas.cz/wp-content/uploads/2024/01/zurnalistika_v_digitalni_dobe_s_lidskou_tvari_skripta_2023.pdf
Rožánek, F. Když AI kontroluje jinou AI: Umělá inteligence v médiích nabírá obrátky. Lupa.cz [online]. 2024-12-02 [cit. 2025-05-09]. Dostupné z: https://www.lupa.cz/clanky/kdyz-ai-kontroluje-jinou-ai-umela-inteligence-v-mediich-nabira-obratky/
Udatný, V. Chcete si pohrát s AI? Co a jak dnes umí umělá inteligence v médiích. Televizníweb.cz [online]. 2024-11-07 [cit. 2025-05-09]. Dostupné z: https://televizniweb.mediar.cz/2024/11/chcete-si-pohrat-s-ai-co-a-jak-dnes-umi-umela-inteligence-v-mediich/
📺
IKSŽ FSV UK. Rozpravy 2018/11: Robotická žurnalistika v ČTK. YouTube [online]. 2018-11-29 [cit. 2025-05-09]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=314-e_YaDKE
🎧
Český rozhlas. Digitální spisovatel. mujRozhlas [online]. [cit. 2025-05-09]. Dostupné z: https://www.mujrozhlas.cz/digitalni-spisovatel