Přehled uplynulých Rozprav

Archiv epizod podcastu Rozpravy o médiích
Rok 2025TémaHostéPoslechněte si
KvětenAI v médiích

Jak česká média využívají možnosti, které umělá inteligence v současnosti nabízí? Co všechno je už v redakcích zautomatizované? Vytvářejí se díky ní úplně nové mediální obsahy? Jaká jsou pravidla pro používání AI v českých médiích? A jak pracovat s chybovostí umělé inteligence? Jaké mají o AI nástrojích povědomí čeští novináři a novinářky? Obstojí vůbec ještě dnes ti, kdo ji nepoužívají?

Martin Malý – IT head & ICT transformation manažer vydavatelství Economia, Anna Vošalíková – šéfdramaturgyně digitálního obsahu Českého rozhlasu, členka pracovní skupiny Českého rozhlasu pro užití umělé inteligence, Tomáš Večeřa – ředitel online zpravodajství FTV Prima a zástupce ředitele zpravodajství a publicistiky CNN Prima NEWS, Jiří Špaček – odborník na AI automatizaci mediálních obsahůEpizoda podcastu je k poslechu na: Buzzsprout, Spotify, Apple Podcasts, Podcast Index, Podcast Addict, Podchaser

Bonusové rozhovory s jednotlivými hosty:
Martin Malý,
Anna Vošalíková,
Tomáš Večeřa,
Jiří Špaček
Březen, DubenČeská seriálová tvorba

Jaká je česká seriálová tvorba v současnosti? Co je pro ni specifické? Jak si stojí ve srovnání se zahraniční tvorbou? Jaké poselství nám o světě kolem nás přináší? A co nám svými seriály chtějí tvůrci říct? Jak může mediální reprezentace ovlivnit naše životy? Co od českých seriálů jako publikum chceme? Jakou sílu mají fanoušci a jak ji uplatňují?

Iveta Jansová, vedoucí Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, Michal Reitler, ředitel vývoje obsahu TV Nova a OnePlay, český televizní producent, scenárista a dramaturg, Táňa Zabloudilová, kulturní publicistka a dramaturgyně programu festivalu Serial KillerEpizoda podcastu je k poslechu na:
Buzzsprout, Spotify, Apple Podcasts, Podcast Index, Podcast Addict, Podchaser

Bonusové rozhovory s jednotlivými hosty:
Iveta Jansová,
Michal Reitler,
Táňa Zabloudilová
ÚnorMédia veřejné služby v 21. století

Jaká by měla být role médií veřejné služby v 21. století? Co všechno by měla jejich veřejná služba zahrnovat? Vedeme o těchto otázkách jako společnost dostatečnou debatu? Přinesou memoranda managementu médií veřejné služby nějakou změnu? Jaká jsou očekávání veřejnosti a jaké výhrady vůči médiím veřejné služby zaznívají nejčastěji? A jak by na ně měla tato média reagovat? Jaké změny přináší novela zákona, o níž se v uplynulých týdnech znovu jednalo ve Sněmovně? A proč je hlavním bodem diskuse právě financování? Co dalšího se řeší v zákulisí? A co by se řešit mělo a neřeší?

Marína Urbániková – Fakulta sociálních studií a Právnické fakulty Masarykovy univerzity, Filip Rožánek, mediální analytik a editor Digizone.cz, Jan Jirák – IKSŽ FSV UK a MUP, Petr Szczepanik – Katedra filmových studií Filozofické fakulty UKEpizoda podcastu je k poslechu na:
Buzzsprout, Spotify, Apple Podcasts, Podcast Index, Podcast Addict, Podchaser

Bonusové rozhovory s jednotlivými hosty:
Marína Urbániková,
Filip Rožánek,
Jan Jirák,
Petr Szczepanik
LedenRegulace tvorby influencerů a digitálních tvůrců

V prvních Rozpravách roku 2025 jsme se věnovali stále aktuálnímu tématu regulace tvorby influencerů a digitálních tvůrců. Vloni v listopadu vydala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání tiskovou zprávu, ve které připomněla, že by pod zákon o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání mohli spadat i tvůrci videí, kteří si zveřejňováním těchto videí vydělávají. Zpráva vyvolala vlnu reakcí a také podnítila odbornou diskusi. Je už nyní jasné, koho se tedy tento zákon týká a koho už ne? Jaké povinnosti mají tvůrci mít? Jaké náklady navíc by to ně mohlo znamenat? Bude Rada přísnější v postihování nedodržování pravidel? Jak postupovala doposud? A proč vyžaduje evidenci tvůrců dle zákona z roku 2010 až nyní? Vykládá si Rada zákon zbytečně široce? A jaký vývoj můžeme dále očekávat? 

Petra Dolejšová, advokátka a školitelka v oblasti práva a marketingu, Jonáš Čumrik, ideamaker, influencer v důchodu a pedagog na FSV UK, Vadim Petrov, člen RRTV a hudebník, Petr Lutonský, ředitel Rádia Prostor a šéf vznikající Asociace digitálních tvůrcůEpizoda podcastu je k poslechu na:
Buzzsprout, Spotify, Apple Podcasts, Podcast Index, Podcast Addict, Podchaser

Bonusové rozhovory s jednotlivými hosty:
Petra Dolejšová,
Jonáš Čumrik,
Vadim Petrov,
Petr Lutonský
Rok 2024TémaHostéPoslechněte si
ProsinecNovinářská (ne)etika očima mladých

Prosinec přináší příležitost podívat se blíže na jedno z nejdůležitějších témat současné žurnalistiky – mediální etiku. Blíží se 21. prosince, rok od tragické střelby na Filozofické fakultě UK, která otřásla nejen akademickou obcí, ale i médii, a tak je čas položit si otázku: Co jsme se od té doby naučili? Jak se média a novináři vypořádali s výzvami, které tato událost nastolila? Tento díl Rozprav o médiích se věnuje i těmto otázkám, klíčovým je ale tentokrát pohled mladé generace. Jaké hodnoty považují začínající novináři za zásadní? Jak řeší etická dilemata v redakcích? A jak se jejich práce mění pod vlivem sociálních sítí, kde informace kolují rychleji než kdy dřív? Je jejich hlas v redakcích dostatečně slyšet? A čím může mladý člověk zavedenou redakci obohatit?

Jan Motal, odborník na mediální etiku z Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity,
Barbora Součková, redaktorka Radia Wave a doktorandka na IKSŽ FSV UK,
Tomáš Zemánek, reportér Rádia Impuls a student magisterské žurnalistiky na IKSŽ FSV UK
Epizoda podcastu je k poslechu na:
BuzzsproutSpotifyApple PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser

Bonusové rozhovory s jednotlivými hosty:
Jan Motal,
Barbora Součková,
Tomáš Zemánek: Spotify, Apple Podcasts, Buzzsprout, Podcast Index, Podcast Addict, Podchaser
ListopadSvoboda projevu v ČR: vzkvétá, nebo chřadne?

Svoboda projevu je jednou z našich základních práv a svobod, neodmyslitelná součást demokracie. Je v ohrožení, jak si někteří myslí? Kde končí naše svoboda projevu? Jsou zásahy ze strany státu dostatečně opodstatněné? Měly by se regulace zpřísnit a za jakých podmínek? A může být svoboda projevu omezovaná i jinak než právními ustanoveními?

Jan Hořeňovský z Institutu H21,
Bohumil Kartous, prorektor VŠEM a mluvčí Českých elfů
Epizoda podcastu je k poslechu na:
BuzzsproutSpotifyApple PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser

Bonusové rozhovory s jednotlivými hosty: Jan Hořeňovský, Bohumil Kartous
ŘíjenLesk a bída regionální žurnalistiky

Důležitost regionální žurnalistiky se obvykle ukáže v době krizových situací – letos v září například při povodňové situaci v některých regionech ČR. Jak je to ale s tímto typem novinařiny v jiných než krajských městech? V jakém stavu je česká regionální žurnalistika? Jak se liší názory našich hostů na její stav? Jakým konkrétním problémům novináři z regionů aktuálně čelí? Co je to „zpravodajská poušť“ nebo „čtenářský kanibalismus“? Jaká regionální žurnalistika je kvalitní? Proč se malá média nedokážou tak rychle adaptovat na přechod do digitální podoby? A jsou granty, které mají pomoci regionální žurnalistice, dostatečné? 

Lenka Waschková Císařová, docentka na Katedře mediálních studií a žurnalistiky na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně,
Roman Gallo, šéfredaktor redakcí Deníku, které patří do portfolia vydavatelství Vltava Labe Media,
Jan Žabka, redaktor a spoluzakladatel regionálního publicistického webu Okraj.cz
Epizoda podcastu je k poslechu na:
BuzzsproutSpotifyApple PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser

Bonusové rozhovory s jednotlivými hosty: Lenka Waschková Císařová, Roman Gallo, Jan Žabka
ZáříNásilí v televizním zpravodajství

Napadlo vás někdy, jakým způsobem je násilí zobrazováno v televizním zpravodajství? Každodenní reportáže o válečných konfliktech, teroristických útocích a násilných trestných činech nás konfrontují s realitou, která může být šokující a traumatizující. Proč se vůbec násilí v televizním zpravodajství ukazuje? Co o tomto tématu tvrdí mediální teorie? Je ve zpravodajství vůbec čas přemýšlet o tom, jaké záběry použít a jaké ne? Vede četnost těchto obsahů k větší citlivosti nebo otupělosti? A je pravda, že si můžete „vybít vztek“ při střílení ve videohře?

Andrea Průchová Hrůzová, vizuální socioložka a badatelka Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR a FSV UK, 
Jakub Szántó, dlouholetý blízkovýchodní zpravodaj a nyní redaktor zahraniční redakce České televize,
Vlastimil Nečas, odborný asistent na Katedře mediálních studií IKSŽ FSV UK
Epizoda podcastu je k poslechu na:
BuzzsproutSpotifyApple PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser

Bonusové rozhovory s jednotlivými hosty: Andrea Průchová Hrůzová, Jakub Szántó, Vlastimil Nečas
Letní speciál Rozprav o médiích #4Marek Stoniš: O svobodu slova mám v některých ohledech obavu. Jsem zastáncem výměny argumentů a názorů, ne nálepek

Kde se vzal název společensko-politického měsíčníku TO!, jehož šéfredaktorem je Marek Stoniš? A pro koho vychází? Jakým způsobem je měsíčník financován? Proběhly od jeho založení nějaké změny? Prodává se podle plánu? Setkal se někdy Marek Stoniš s potlačováním svobody slova? Co konkrétně podle něj svobodu slova ohrožuje? Proč odmítá boj proti dezinformacím? A jak by ho prováděl on?

Marek Stoniš, šéfredaktor měsíčníku TO!Epizoda podcastu je k poslechu na:
BuzzsproutSpotifyApple PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser
Letní speciál Rozprav o médiích #3Saša Uhlová: Psaní sociální reportáže se podobá práci antropologa – hlavní je být na místě dostatečně dlouho a vytvořit si tak co nejúplnější představu o realitě

Co dělala Saša Uhlová, když zjistila, že po 15 hodinách fyzické práce na farmě v Německu už nemá energii psát? Kde pro psaní sociální reportáže vzala inspiraci? Podle čeho zjišťuje, co z jejích terénních poznámek by mohlo její čtenáře zaujmout? Chovají se k sobě lidé v nízkopříjmových zaměstnáních dobře? Jaké jsou sociální vazby v těchto pracovištích? Stýskalo se jí po rodině? A musí podle ní novináři nutně přinášet řešení, když otevřou nějaký problém? 

Saša Uhlová, redaktorka deníku AlarmEpizoda podcastu je k poslechu na:
BuzzsproutSpotifyApple PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser

Letní speciál Rozprav o médiích #2Michal Kaderka: Učitelé mediální výchovy potřebují hlavně fungující komunitu spolupracujících učitelů

Jak se učí mediální výchova na gymnáziu? S jakými výzvami se potýkají učitelé mediální výchovy? Proč se Michal Kaderka domnívá, že učitelé mediální výchovy kolem sebe potřebují fungující komunitu spolupracujících učitelů? Proč je podle něj aktuálně navrhované pojetí mediální výchovy v revidovaných kurikulárních dokumentech nedostatečné? Jak se jako učitel vyrovnat s vývojem v oblasti technologií a médií v rámci výuky mediální výchovy? Proč se do mediální výchovy učitelům moc nechce? Měli by žáci při práci ve škole používat umělou inteligenci? A jakým způsobem s ní mohou pracovat učitelé v hodinách mediální výchovy?

Michal Kaderka, učitel mediální výchovy na Gymnáziu Na Zatlance a organizátor mediálního vzdělávání ve společnosti SeznamEpizoda podcastu je k poslechu na:
BuzzsproutSpotifyApple PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser

Letní speciál Rozprav o médiích #1Miloš Gregor: Vzdělávání je jedním z nejefektivnějších způsobů, jak se s vypořádat s dezinformacemi

O boji proti dezinformacím se v poslední době mluví častěji než kdy dřív. Je možné prokázat úmyslné šíření nepravdivých informací? Jak se liší boj proti dezinformacím v Anglii a Estonsku? Který z těchto systémů by podle Miloše Gregora mohl dobře fungovat v České republice? Kolik lidí na boji s dezinformacemi ve státním aparátu pracuje? Kolik rezortů je do toho zapojených? V jaké formě u nás v současné době probíhá strategická komunikace na úrovni vlády? Proč je podle něj důležitý fact-checking? Jaké jsou podle Miloše Gregora slabiny současného systému vzdělávání? Jak do vzdělávání začlenit principy kritického myšlení?

Miloš Gregor, poradce premiéra ČR pro oblast boje s dezinformacemi a informační gramotnostEpizoda podcastu je k poslechu na:
BuzzsproutSpotifyApple PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser

KvětenKrálovské rodiny v českých médiích

Pro mnoho lidí představují královské rodiny neodolatelný magnet, který vzbuzuje zvědavost a zájem. Jejich členové jsou obklopeni nejen luxusem a bohatstvím, ale také tradicemi a přísnými protokoly. Do jaké míry odhalují svoje soukromí? Jak (spolu)pracují s médii? Jak komunikovala v poslední době britská královská rodina téma nemoci? Kam vlastně patří informování o královských rodinách – do bulváru, nebo do seriózních médií? Jaké konspirace se objevují a co z toho je pravda a co ne? Od britského královského dvora až po evropské monarchie prozkoumáme, jak se tato instituce adaptuje na současnou dobu a jak se snaží udržet si své místo ve veřejném povědomí.

Alice Němcová Tejkalová, vedoucí Katedry žurnalistiky na IKSŽ FSV UK,
Irena Cápová, zástupkyně šéfredaktora prestižního magazínu Forbes a autorka pravidelného sloupku věnovaného britské královské rodině Forbes Royal,
Ondřej Kopa, šéfredaktor zpravodajství na rádiu Frekvence 1, zástupce šéfredaktora v časopisu Reflex a dříve moderátor podcastu zaměřeného na královskou rodinu na rádiu Zet
Epizoda podcastu je k poslechu na:
BuzzsproutSpotifyApple PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser

Bonusové rozhovory s jednotlivými hosty: Alice Němcová Tejkalová, Irena Cápová, Ondřej Kopa
DubenŠvarcsystém v českých médiích

Podepisování faktur, vypracovávání výkazů a každoroční plnění daňového přiznání. To je realita nejen pro ty, kteří si založí vlastní firmu, ale také pro spoustu lidí, kteří pracují v tzv. švarcsystému. Novináře nevyjímaje. Kolik z nich je takto „zaměstnaných“? Proč se jedná o tak velký problém? Lze si vůbec vybrat, zda se člověk nechá zaměstnat, nebo bude součástí švarcsystému? Jakým způsobem by to mohlo ohrozit demokracii? A lze najít nějaké řešení tohoto problému?

Šárka Homfray, odborová právnička a místopředsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací, 
Marína Urbániková, socioložka médií z FSS MU, přednášející na FSV UK a  na Ústavu pro otázky soudnictví Právnické fakulty MU, zakládající členka spolku Ženy v médiích,
Eva Svobodová, novinářka a politoložka spolupracující s Radiem Wave, ČRo Plus a deníkem Právo
Epizoda podcastu je k poslechu na:
BuzzsproutSpotifyApple PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser

Bonusové rozhovory s jednotlivými hosty: Šárka Homfray, Marína Urbániková, Eva Svobodová
BřezenIdeály a výzvy současné české žurnalistiky

Jaký je stav dnešní žurnalistiky? Jaké jsou její ideály? Dá se jich dosáhnout? Jak je to v novinařině s objektivitou? Měla by mít všechna média povinnost informovat objektivně? Jakým dalším výzvám současná česká žurnalistika čelí?  Do čeho všeho se promítá nedostatečné financování? Jak se média vyrovnávají s tlakem na sledovanost? Co když novinář sklouzne k tomu, že ze sebe začne dělat celebritu? A měli by novináři z veřejnoprávních médií mít profily na sociálních sítích?

Adam Černý, předseda Syndikátu novinářů ČR,
Jan Křeček, odborný asistent na Katedře mediálních studií IKSŽ FSV UK,
Filip Rožánek, editor Digizone.cz
Epizoda podcastu je k poslechu na:
BuzzsproutSpotifyApple PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser

Bonusové rozhovory s jednotlivými hosty: Adam Černý, Jan Křeček, Filip Rožánek
ÚnorLiteratura pro děti a dětský čtenář

Jaký je zájem dětí o knihy? Proč je stále více populární i non-fiction literatura? Libují si stále děti v klasikách jako třeba Harry Potter nebo Rychlé šípy? Může dítě používat knihy už od narození? Jak dospělí odrazují děti od čtení? A co naopak pomáhá, aby dítě číst chtělo? A jak to, že přečtením knihy jejich prožitek nekončí? Mohou o některé z cen za nejlepší dětskou knihu rozhodovat i děti? A proč Anežka Kuzmičová nepoužívá slovo literatura, když s dětmi o knížkách mluví?

Jana Čeňková, odborná asistentka Katedry žurnalistiky IKSŽ FSV UK,
Vít Richter, ředitel Knihovnického institutu při Národní knihovně ČR,
Anežka Kuzmičová, výzkumnice Katedry mediálních studií IKSŽ FSV UK
Epizoda podcastu je k poslechu na:
BuzzsproutSpotifyApple PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser

Bonusové rozhovory s jednotlivými hosty: Jana Čeňková, Vít Richter, Anežka Kuzmičová
LedenFinanční přežití médií

Jak média v současné době udržitelně financovat? Jaké možnosti mají soukromá média v Česku? Jakým výzvám čelí? Co mohou nabídnout inzerentům? Jak jsou na tom veřejnoprávní média? Byla by vhodnější větší státní podpora médií? A jakou formu by měla mít? Jaké dopady na fungování mediálního trhu může mít připravovaná velká mediální novela?

Libuše Šmuclerová, předsedkyně dozorčí rady Czech News Center, předsedkyně správní rady Unie vydavatelů,
Jiří Hošna, ředitel komunikace, obchodu a vnějších vztahů v Českém rozhlase,
Robert Čásenský, šéfredaktor magazínu Reportér.

Diskusi moderuje Alice Němcová Tejkalová z Katedry žurnalistiky IKSŽ FSV UK, bonusové rozhovory moderuje Lucie Šťastná z IKSŽ FSV UK.
Epizoda podcastu je k poslechu na:
BuzzsproutSpotifyApple PodcastsGoogle PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser.

Bonusové rozhovory s jednotlivými hosty:
Libuše Šmuclerová, Jiří Hošna, Robert Čásenský

Rok 2023TémaHostéPoslechněte si
ProsinecHranice reklamy

Jaké různé podoby může propagace mít v nejrůznějších médiích a je vždycky dobře rozpoznatelná? Co se ještě dá považovat za reklamu a co už ne? Jak s reklamou nakládají redaktoři, pracovníci kreativních agentur, herní vývojáři a jak influenceři? Jak nastavit vztahy mezi novináři a inzerenty? Jaké etické zásady by měli novináři dodržovat? A je potřeba měnit kvůli skryté reklamě zákony? Nebo stačí samoregulační iniciativy?

Denisa Hejlová, vedoucí Centra pro strategickou komunikaci FSV UK, garantka oboru Strategická komunikace na IKSŽ FSV UK,
Petra Koudelková, vedoucí Katedry marketingové komunikace a PR na IKSŽ FSV UK,
Jan Weisser, Portfolio manažera v Czech News Center,
Marek Bačo, strategický a výkonný ředitel Essence Mediacom Prague.

Moderuje Lucie Šťastná z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK
Epizoda podcastu je k poslechu na:
BuzzsproutSpotifyApple PodcastsGoogle PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser.

Bonusové rozhovory s jednotlivými hosty:

Denisa Hejlová – SpotifyBuzzsproutApple PodcastsGoogle PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser
Petra Koudelková – SpotifyBuzzsproutApple PodcastsGoogle PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser
Jan Weisser – SpotifyBuzzsproutApple PodcastsGoogle PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser
Marek Bačo – SpotifyBuzzsproutApple PodcastsGoogle PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser
ListopadListopad 1989 a média

Jak se o listopadových událostech 1989 referovalo v tehdejších médiích? Jak v té době čsl. média fungovala? Jaká byla role studentů žurnalistiky v listopadu 1989? Jaký vliv na dění měla dezinformace o úmrtí Martina Šmída? A jaké nejasnosti se s ní dále pojí? Jaký vliv vlastně měla v té době média? A jak se protesty projevovaly v redakcích? Kdy se cenzura zlomila?

Listopad 23
Jakub Končelík, historik médií, odborný asistent a ředitel IKSŽ FSV UK,
Barbora Osvaldová, pedagožka IKSŽ FSV UK a předsedkyně Komise pro etiku při Syndikátu novinářů ČR,
Milan Šmíd, bývalý pedagog IKSŽ FSV UK, nyní publicista a vydavatel Louč.cz.
 
Diskusi moderuje Alice Němcová Tejkalová z Katedry žurnalistiky IKSŽ FSV UK, bonusové rozhovory moderuje Lucie Šťastná z IKSŽ FSV UK.
Epizoda podcastu je k poslechu na: BuzzsproutSpotifyApple PodcastsGoogle PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser.

Bonusové rozhovory s jednotlivými hosty:
Jakub Končelík – SpotifyBuzzsproutApple PodcastsGoogle PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser
Barbora Osvaldová – SpotifyBuzzsproutApple PodcastsGoogle PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser
Milan Šmíd – SpotifyBuzzsproutApple PodcastsGoogle PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser
 
ŘíjenKritické myšlení o médiích

Co je kritické myšlení a kritické myšlení o médiích? A co je kritické ignorování? Jakými metodami kritické myšlení rozvíjet? Co nám v zapojování kritického myšlení brání? A jak s tím pracovat? Podporuje ho vzdělávací systém? Chtějí a umí ho učitelé u žáků rozvíjet? A chtějí to sami žáci? A není to jen plýtvání energií, když existují profesionální „ověřovači“ informací?

Kritické myšlení o médiích
Lukáš Hána, lektor kritického myšlení z GROWjob Institute,
Hana Košťálová, zakladatelka Kritického myšlení, z. s., nyní programová ředitelka projektu Pomáháme školám k úspěchu pod Nadací rodiny Kellnerových Tatiana Malatincová, odborná asistentka na Ústavu lékařské psychologie a psychosomatiky LF MU,
Přemysl Danda, zakladatel projektu Fak(e)ticky, který se věnuje mediální výchově a kritickému myšlení.
 
Diskusi i bonusové rozhovory moderuje Lucie Šťastná z IKSŽ FSV UK.
Epizoda podcastu je k poslechu na:
BuzzsproutSpotifyApple PodcastsGoogle PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser.

Bonusové rozhovory s jednotlivými hosty:
Lukáš Hána – SpotifyBuzzsproutApple PodcastsGoogle PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser
Hana Košťálová – SpotifyBuzzsproutApple PodcastsGoogle PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser
Tatiana Malatincová – SpotifyBuzzsproutApple PodcastsGoogle PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser
Přemysl Danda – – SpotifyBuzzsproutApple PodcastsGoogle PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser
ZáříReality show

Jak se taková reality show vytváří? Jaké se mohou objevit při natáčení problémy? Jak se vybírají soutěžící do Survivora? Jakou strategii mít jako zájemce o účast na castinzích? Co nás jako diváky na reality show tak fascinuje? Jak se snaží produkční tým vtáhnout publikum do dění v reality show? Vrátí se prostředky vynaložené do tvorby takové show? Jaká je sledovanost Survivora a dalších reality show?

Reality show
Adéla Brož – producentka reality show Survivor za TV Nova,
Veronika Macková – vedoucí reportérů a dramaturgyně denní reality v show Survivor,
Tomáš Weimann – vítěz reality show Survivor.
Diskusi moderovala Alice Němcová Tejkalová z IKSŽ FSV UK. Bonusové rozhovory moderovala Lucie Šťastná z IKSŽ FSV UK.
Epizoda podcastu Rozpravy o médiích na téma Reality show je k poslechu na:
BuzzsproutSpotifyApple PodcastsGoogle PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser.

Bonusové rozhovory s jednotlivými hosty:
Adéla Brož – SpotifyBuzzsproutApple PodcastsGoogle PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser
Veronika Macková – SpotifyBuzzsproutApple PodcastsGoogle PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser
Tomáš Weimann – SpotifyBuzzsproutApple PodcastsGoogle PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser
Letní speciál #3 (2. díl)Speciální rozhovor s hostem: Jan Souček, toho času budoucí ředitel České televize (2. díl)

Jak by chtěl Jan Souček změnit postavení žen v České televizi? Co pro ně konkrétně udělá, aby se tam cítily dobře? A jak by šlo usnadnit ženám pokračovat v kariéře v médiích, i když mají malé děti? Bude mít Česká televize externího ombudsmana pro případy sexuálního obtěžování nebo bossingu? A na čem všem je ještě domluven se spolkem @zeny_v_mediich? Kolik žen přibyde do vedení a kolik do nižších úrovní managementu České televize? Co je pravdy na tom, že Jan Souček chce provést menší personální revoluci v České televizi? A proč se jako vystudovaný právník celý život věnoval oblasti médií?

Letní speciál Jan Souček
Host: Jan Souček, toho času budoucí ředitel České televize
Moderuje: Lucie Šťastná z IKSŽ FSV UK.
Druhý díl speciální letní epizody č. 3 podcastu Rozpravy o médiích je k poslechu na:
BuzzsproutSpotifyApple PodcastsGoogle PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser
Letní speciál #3 (1. díl)Speciální rozhovor s hostem: Jan Souček, toho času budoucí ředitel České televize (1. díl)

Podpoří nový ředitel České televize kritickou diskusi o aktivitách a výstupech České televize? A jak konkrétně? Vidí nějaké cesty, jak zvýšit nestrannost zpravodajství České televize? Které názory by ve zpravodajství České televize zaznívat měly a které ne? A jak by se Česká televize měla poučit z období pandemie covidu-19? Je prostor věnovaný ve zpravodajství ČT válce na Ukrajině přiměřený, nebo by ho nový ředitel nějak upravil? A je spokojený s tím, jak Česká televize informuje o tomto konfliktu?

Letní speciál Jan Souček
Host: Jan Souček, toho času budoucí ředitel České televize
Moderuje: Lucie Šťastná z IKSŽ FSV UK.
Speciální letní epizoda č. 3 podcastu Rozpravy o médiích je k poslechu na:
BuzzsproutSpotifyApple PodcastsGoogle PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser
Letní speciál #2Co čeká mediální oblast v blízké budoucnosti?

Jakou mediální legislativu je potřeba v ČR v dohledné době dopracovat? Co se do české legislativy může promítnout v důsledku nových evropských dokumentů? A jaké změny přinese do mediální oblasti rychlý rozvoj umělé inteligence? Jak její rozvoj může ovlivnit kreativní profese? A jak rozhlasové vysílání?
Poslechněte si výběr zajímavých postřehů a hodnocení situace českých médií ze strany některých našich hostů. Letním speciálem vás provede Lucie Šťastná z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK.
Účinkují:
David Klimeš, Marína Urbánková, Marek Vranka, Martin Richter, Simona Luteránová, Ladislav Vonz, Iva Jonášová, Martin Hroch
Speciální letní epizoda č. 2 podcastu Rozpravy o médiích je k poslechu na:
BuzzsproutSpotifyApple PodcastsGoogle PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser
Letní speciál #1V jaké kondici je česká žurnalistika?

Co jsme se v průběhu uplynulého roku během našich pravidelných diskusí dozvěděli o české žurnalistice? Jaké jsou aktuální výzvy české žurnalistiky? S jakými problémy se potýkají čeští novináři a novinářky? 
Poslechněte si výběr zajímavých citací a hodnocení situace českých médií a české žurnalistiky ze strany některých našich hostů. Letním speciálem vás provede Lucie Šťastná z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK.
Účinkují:
Jan Jirák, Marína Urbániková, Jakub Jetmar, Hana Řičicová, Irena Hejdová
Speciální letní epizoda č. 1 podcastu Rozpravy o médiích je k poslechu na:
BuzzsproutSpotifyApple PodcastsGoogle PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser
ČervenKulturní žurnalistika v krizi

Jaký je současný stav kulturní publicistiky? Proč se v médiích zmenšují kulturní rubriky a k čemu potřebujeme kritickou reflexi kultury? Jaký je status kulturního novináře a je podobný statusu umělce? Změní na tom něco nový zákon z pera Ministerstva kultury? Co teď kulturní publicistika nejvíce potřebuje? A můžeme pro ni udělat něco i my, příjemci?

Kulturní žurnalistika v krizi
Irena Hejdová, editorka kulturní rubriky v Deníku N, spisovatelka, scénáristka,
Jaroslava Haladová, šéfredaktorka Českého rozhlasu Vltava,
Hana Řičicová, členka iniciativy Nadšením nájem nezaplatíš, redaktorka Rádia Wave a doktorandka IKSŽ FSV UK.
Diskusi moderovala Alice Němcová Tejkalová z IKSŽ FSV UK. Bonusové rozhovory moderovala Lucie Šťastná z IKSŽ FSV UK.
Epizoda podcastu Rozpravy o médiích na téma Kulturní žurnalistika v krizi je k poslechu na:
BuzzsproutSpotifyApple PodcastsGoogle PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser.

Bonusové rozhovory s jednotlivými hosty:
Irena Hejdová – SpotifyBuzzsproutApple PodcastsGoogle PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser
Jaroslava Haladová – SpotifyBuzzsproutApple PodcastsGoogle PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser
Hana Řičicová – SpotifyBuzzsproutApple PodcastsGoogle PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser
KvětenSto let rádia u nás

Jak rozhlasové vysílání začínalo a jak se měnilo v českém prostředí? Co přinesla digitalizace? A jaké je rádio dnes? Jak to že je mezi lidmi stále oblíbené? A jak poslech rádia ovlivnil podcastový boom? Proč některá česká rádia vytvářejí vlastní podcasty a jakou mají strategii při získávání nových posluchačů? Jak bude rádio vypadat v budoucnu? Bude ho tvořit umělá inteligence? Zůstane s námi klasické rádio (lineární vysílání) i nadále?

Sto let rádia u nás
Iva Jonášová, ředitelka vývoje a výroby v Českém rozhlase,
Ladislav Vonz, šéfredaktor zpravodajství v Rádiu Impuls,
Martin Hroch, ředitel Radio United Broadcasting, s.r.o. (Rádio Beat, Country rádio, Radio 1 a další).
Diskusi moderovala Alice Němcová Tejkalová z IKSŽ FSV UK. Bonusové rozhovory moderovala Lucie Šťastná z IKSŽ FSV UK.
Epizoda podcastu Rozpravy o médiích na téma Sto let rádia u nás je k poslechu na:
BuzzsproutSpotifyApple PodcastsGoogle PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser.

Bonusové rozhovory s jednotlivými hosty:
Iva Jonášová – SpotifyBuzzsproutApple PodcastsGoogle PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser
Ladislav Vonz – SpotifyBuzzsproutApple PodcastsGoogle PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser
Martin Hroch – SpotifyBuzzsproutApple PodcastsGoogle PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser
DubenŽeny v médiích

Jak těžké je prosadit se jako žena-novinářka? Setkávají se novinářky v redakcích se sexismem nebo dokonce obtěžováním? Dostávají stejné příležitosti jako novináři? A proč je jich tak málo ve vedoucích funkcích? Jak je těžké skloubit novinářskou profesi s rodinným životem? A jak jsou ženy celkově zastoupené v médiích – ať už jako tvůrkyně obsahu, nebo jako respondentky?

Ženy v médiích
Tereza Engelová, zahraniční zpravodajka a novinářka z investigativního webu HlídacíPes,
Lucie Stuchlíková, editorka, šéfka politické sekce Seznam Zprávy,
Ivana Chvátalová, sportovní redaktorka, editorka a moderátorka z Česká televize.

Diskusi moderovala Alice Němcová Tejkalová z IKSŽ FSV UK. Bonusové rozhovory moderovala Lucie Šťastná z IKSŽ FSV UK.
Epizoda podcastu Rozpravy o médiích na téma Ženy v médiích je k poslechu na:
BuzzsproutSpotifyApple PodcastsGoogle PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser.

Bonusové rozhovory s jednotlivými hosty:
Tereza Engelová – SpotifyBuzzsproutApple PodcastsGoogle PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser
Lucie Stuchlíková – SpotifyBuzzsproutApple PodcastsGoogle PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser
Ivana Chvátalová – SpotifyBuzzsproutApple PodcastsGoogle PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser
BřezenAI v marketingu

Co může umělá inteligence v komunikaci všechno automatizovat či nahradit? Jak s ní efektivně pracovat v marketingové komunikaci? A přináší její používání i nějaká rizika? Co o AI v marketingu říkají výzkumy z oblasti psychologie marketingu a komunikace? A jak pracovat s AI ve vzdělávání? Je vůbec potřeba osvěta v oblasti AI?

AI v marketingu
Simona Luteránová, seniorní copywriterka a ideamakerka z kreativní agentury DDB Prague,
Marek Vranka, odborný asistent z IKSŽ FSV UK,
Martin Richter, spoluzakladatel spolku Aignos a student strategické komunikace na IKSŽ FSV UK.

Diskusi moderovala Alice Němcová Tejkalová z IKSŽ FSV UK. Bonusové rozhovory moderovala Lucie Šťastná z IKSŽ FSV UK.
Epizoda podcastu Rozpravy o médiích na téma AI v marketingu je k poslechu na:
BuzzsproutSpotifyApple PodcastsGoogle PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser.

Bonusové rozhovory s jednotlivými hosty:
Simona Luteránová – SpotifyBuzzsproutApple PodcastsGoogle PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser
Marek Vranka – SpotifyBuzzsproutApple PodcastsGoogle PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser
Martin Richter – SpotifyBuzzsproutApple PodcastsGoogle PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser
ÚnorMédia, rodiče a děti

Jaké příležitosti a rizika média pro děti představují? Jak děti média používají? Co je digitální well-being? Jak média používají rodiče a jsou vhodným vzorem pro své děti? Jak naučit děti správně používat média? Jakých přešlapů se mohou rodiče dopustit? Jak nastavit pravidla používání médií v rodině? A jak média i pravidla jejich používání vnímají samotné děti?

Média, rodiče a děti
Michaela Slussareff, výzkumnice z Ústavu informačních studií a knihovnictví FF UK,
Jana Klusáková Seďová, ředitelkavzdělávací organizace Replugme,
Lenka Dědková, výzkumnice z výzkumného institutu IRTIS na FSS MU,
Markéta Supa, výzkumnice z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK.
Diskusi i bonusové rozhovory moderovala Lucie Šťastná z IKSŽ FSV UK.
Diskusní podcast Rozpravy o médiích na téma Média, rodiče a děti je k poslechu na:
BuzzsproutSpotifyApple PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser.

Bonusové rozhovory s jednotlivými hosty:
Michaela Slussareff – SpotifyBuzzsproutApple PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser
Lenka Dědková – SpotifyBuzzsproutApple PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser
Jana Klusáková Seďová – SpotifyBuzzsproutApple PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser
Markéta Supa – SpotifyBuzzsproutApple PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser
LedenPrezidentské volby

Jaké byly kampaně jednotlivých kandidátů? Jaké měli strategie a témata? Byly tyto volby něčím specifické? Proč se před prvním kolem debaty rozdělovaly na ty s favority a nefavority? Dařilo se médiím poskytovat stejný prostor pro všechny? Jak se měnily preference lidí a volební potenciály jednotlivých kandidátů podle průzkumů veřejného mínění? Do jaké míry mohou průzkumy ovlivnit rozhodování voličů? A co nás ještě čeká před druhým kolem prezidentských voleb?

Prezidentské volby

Alžběta Králová, managing partner z Institutu politického marketingu,
Přemysl Čech, ředitel výzkumné agentury Median,
David Klimeš, pedagog IKSŽ FSV UK a komentátor pro Aktuálně a Český rozhlas Plus.

Diskusi moderovala Alice N. Tejkalová z Katedry žurnalistiky IKSŽ FSV UK.
Bonusové rozhovory moderovala Lucie Šťastná z IKSŽ FSV UK.
Diskusní podcast Rozpravy o médiích na téma Svoboda médií je k poslechu na:
Buzzsprout, SpotifyApple PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser.

Bonusové rozhovory s jednotlivými hosty:
Alžběta Králová – SpotifyBuzzsproutApple PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser
Přemysl Čech – SpotifyBuzzsproutApple PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser
David Klimeš – SpotifyBuzzsproutApple PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser

Rok 2022TémaHostéPoslechněte si
ListopadSvoboda médií
Jsou česká média svobodná? Kam jsme se od Sametové revoluce posunuli? Měla by existovat nějaká hranice regulace médií? A z jakých nejrůznějších směrů je svoboda médií v současnosti omezována? A k čemu to může vést v budoucnu?

Svoboda médií
Marína Urbániková, odborná asistentka na FSS a PF MUNI,
Jakub Jetmar, novinář píšící o médiích, Médiář.cz,
Jan Jirák, profesor a teoretik médií z FSV UK a MUP.

Diskusi moderovala Alice N. Tejkalová z Katedry žurnalistiky IKSŽ FSV UK.
Bonusové rozhovory tentokrát moderovala též Alice N. Tejkalová z IKSŽ FSV UK.
Diskusní podcast Rozpravy o médiích na téma Svoboda médií je k poslechu naBuzzsproutSpotifyApple PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser.

Odkazy na bonusové rozhovory rozvíjející téma diskuse s jednotlivými hosty:
Marína Urbániková – SpotifyBuzzsproutApple PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser
Jakub Jetmar – SpotifyBuzzsproutApple PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser
Jan Jirák – SpotifyBuzzsproutApple PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser
ŘíjenMédia pro mladé

Jaká média mladí lidé sledují? Co od nich vyžadují? A jak se pro ně média vytvářejí? Jsou něčím specifická? Zapojují se mladí sami do jejich tvorby?

Média pro mladé
Adam Smeták, managing editor Refresher.cz,
Karolina Bulisová, šéfredaktorka webu Antiyoutuber.cz,
Lucie Malá, členka spolku a stejnojmenného instagramového projektu @politika_nejen_pro_mlade.

Diskusi moderovala Alice Němcová Tejkalová z Katedry žurnalistiky IKSŽ FSV UK.
Bonusové rozhovory moderovala Lucie Šťastná z IKSŽ FSV UK.
Diskusní podcast Rozpravy o médiích na téma Média pro mladé je k poslechu naSpotifyBuzzsproutApple Podcasts, Google Podcasts, Podcast IndexPodcast AddictPodchaser.

Odkazy na bonusové rozhovory rozvíjející téma diskuse s jednotlivými hosty:
Adam Smeták – SpotifyBuzzsproutApple PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser
Karolina Bulisová – SpotifyBuzzsproutApple PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser
Lucie Malá – SpotifyBuzzsproutApple PodcastsPodcast IndexPodcast AddictPodchaser