Ukázat všechny blogové příspěvky

Lesk a bída regionální žurnalistiky

Lesk a bída regionální žurnalistiky

Důležitost regionální žurnalistiky se obvykle ukáže v době krizových situací – letos v září například při povodňové situaci v některých regionech ČR. Jak je to ale s tímto typem novinařiny v jiných než krajských městech? V jakém stavu je česká regionální žurnalistika? Jak se liší názory našich hostů na její stav? Jakým konkrétním problémům novináři z regionů aktuálně čelí? Co je to „zpravodajská poušť“ nebo „čtenářský kanibalismus“? Jaká regionální žurnalistika je kvalitní? Proč se malá média nedokážou tak rychle adaptovat na přechod do digitální podoby? A jsou granty, které mají pomoci regionální žurnalistice, dostatečné?

O problematice regionální žurnalistiky v České republice debatovala Lucie Šťastná z IKSŽ FSV UK společně s Lenkou Waschkovou Císařovou, docentkou na Katedře mediálních studií a žurnalistiky na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, která se dlouhodobě věnuje tématu regionální žurnalistiky a lokálních médií, Romanem Gallo, šéfredaktorem redakcí Deníku, které patří do portfolia vydavatelství Vltava Labe Media, a Janem Žabkou, redaktorem a spoluzakladatelem regionálního publicistického webu Okraj.cz.

O současném stavu regionální žurnalistiky se hosté bavili v první části epizody. „Je to takové hořkosladké,“ otevřela téma Lenka Waschková Císařová a zároveň dodala, že ona konkrétně rozlišuje média na regionální (krajské) a lokální úrovni. Zatímco součástí krajských médií jsou regionální redakce deníků, které zpracovávají široké spektrum informací prostřednictvím různých mediatypů (ať už v tiskové, video, audio verzi, nebo na internetu a sociálních sítích), na lokální úrovni je nejen méně pestrý obsah, ale také nejsou tak dobře vidět problémy, které jsou s ní spojené. Podle ní jsou v České republice místa, kde lidé kvalitní informace nedostávají (tedy tzv. zpravodajské pouště). Proti tomu se ohradil šéfredaktor Deníku Roman Gallo, podle něhož má Deník asi 350 novinářů rozmístěných po České republice a v každém okrese ho tak zastupují profesionální žurnalisté. Do trochu ostřejší výměny názorů mezi Lenkou Waschkovou Císarovou a Romanem Gallo se zapojil i Jan Žabka z webu Okraj.cz. Podle něj v nejde ani tak o pokrytí nebo množství vyprodukovaných textů, ale o kvalitu předávaných informací. „V moravskoslezském kraji chybí kvalitní investigativní žurnalistika, jelikož novináři si nechtějí rozházet vztahy s inzerenty.“ Roman Gallo přiznal, že někde se jim daří novinářskou práci vykonávat lépe než jinde, ale také dodal, že žurnalistika může být kvalitní i bez vysoké míry investigace.

V druhé části se hosté zamýšleli nad problémy a výzvami, kterým regionální žurnalistika v současnosti čelí. Otevřela ji ukázka v podobě vyjádření ostravského redaktora České televize Radka Wiglasze. Na jeho vyjádření ohledně mizení lokálních deníků a celkově špatné finanční situace médií navázala Lenka Waschková Císařová. Finanční situace některých lokálních médií je totiž daná neochotou se digitalizovat, a tak Waschková Císařová vysvětlila, proč menší média nezvládla přechod do digitální formy tak dobře jako média větší: „V posledních letech zažívala obrovskou nejistotu, a tak se bojí do této změny investovat.“ Některá média se k tomuto kroku rozhodla později, než měla, a financování tak nezvládla. Roman Gallo potvrdil rostoucí význam digitální podoby médií, který konkrétně Deník dříve používal spíše symbolicky. Také ale přiznává, že museli v rámci redakce provést velké množství změn, které pro jiná média nemusí být tak jednoduché. Další problémy zmínil Jan Žabka: „Jde také o přesycení obsahu díky sociálním sítím. Lidé chtějí jednoduché informace, ale mělo by jít i o určitou novinářskou odpovědnost.“ Podle něj by se našli čtenáři, kteří by ocenili i informace například o ohrožených skupinách. Řeč přišla i na kontroverzní téma – média financovaná politiky, kteří v daném místě vládnou.

V poslední části hosté diskutovali ohledně toho, co by české regionální žurnalistice mohlo pomoct. Jako první přišla řeč na granty, které přislíbil ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky David Klimeš. Podle Lenky Wachkové Císařové jsou „granty trochu toxické“, protože se na ně nelze spoléhat dlouhodobě a médium nemůže být financováno jen z nich. Jan Žabka přiznal, že jejich médium Okraj.cz sice zatím funguje jen na základě financí obdržených z grantů, ale sám si je vědom neudržitelností této situace. „Fungujeme z velké části z nadšení – žurnalistika nám v regionu chyběla,“ dodal s tím, že hledají také donory, kteří by neohrožovali jejich nezávislou činnost. Tu podle Romana Gallo dokáže zařídit jen správně nastavený plán financování, který se nemůže opírat jen o granty či donory: „Lokální média musí z dlouhodobého hlediska umět stát na kombinaci digitální inzerce a placeného obsahu.“ Přiznal ale, že pro začínající médium může grant znamenat velkou pomoc.

Jaké další kroky, které by mohly pomoct regionální české žurnalistice, naši hosté zmínili? Kde konkrétně se „zpravodajské pouště“ v Česku nachází? Proč by tento pojem Jan Žabka nahradil „fata morganou“? Jak velký problém jsou lokální média, která financují místní politici? A je to vůbec legální?

To se dozvíte v nejnovější epizodě Rozprav o médiích na téma Lesk a bída regionální žurnalistiky, které jsou již nyní dostupné na vašich oblíbených podcastových platformách: Spotify, Apple Podcast, Podcast Addict, Buzzsprout, Podcast Index, Podchaser. Přejeme příjemný poslech!

Pokud vás zaujala určitá část našich Rozprav, můžete si ji najít podle následujících časů:

Představení hostů: 00:00:00 – 00:02:12
1. část: Jaký je stav české regionální žurnalistiky – 00:02:17 – 00:30:09
2. část: Největší problémy a výzvy regionální žurnalistiky – 00:30:13 – 00:56:19
3. část: Co by regionální žurnalistice pomohlo – 00:56:24 – 01:23:34
Rozloučení: 01:23:38 – 01:24:59

Zdroje:
Uncovering news deserts in Europe Risks and opportunities for local and community media in the EU – Centre for Media Pluralism and Media Freedom, únor 2024, dostupné také z:
https://cadmus.eui.eu/handle/1814/76652
WASCHKOVÁ CÍSAŘOVÁ, Lenka. We Were Innovators, but We Gave up : The Muted Digital Transition of Local Newspapers. Digital Journalism. Abingdon: Routledge Journals, Taylor & Francis, 2024, roč. 12, č. 1, s. 83-100. ISSN 2167-0811. Dostupné z: https://dx.doi.org/10.1080/21670811.2023.2180405.
WASCHKOVÁ CÍSAŘOVÁ, Lenka. Backed Into a Corner : Structural Changes That Lead to Local News Deserts. Media and Communication. Lisbon: Cogitatio, 2023, roč. 11, č. 3, s. 381-389. ISSN 2183-2439. Dostupné z: https://dx.doi.org/10.17645/mac.v11i3.6731.
Regionalní novinařina je klíčová, v Česku ale živoří. MediaGuru.cz [online]. 2024-04-04 [cit. 2024-10-17]. Dostupné z: https://www.mediaguru.cz/clanky/2024/04/regionalni-novinarina-je-klicova-v-cesku-ale-zivori/
Okraj.cz [online]. [cit. 2024-10-17]. Dostupné z: https://www.okraj.cz/
Regionální novináři zakládají vlastní asociaci. MediaR.cz [online]. 2024-10-03 [cit. 2024-10-17].
Dostupné z: https://www.mediar.cz/regionalni-novinari-zakladaji-vlastni-asociaci/
Roman Gallo: Dosah Deníků v regionech je větší než před lety. MediaGuru.cz [online]. 2024-05-15 [cit. 2024-10-17]. Dostupné z: https://www.mediaguru.cz/clanky/2024/05/roman-gallo-dosah-deniku-v-regionech-je-vetsi-nez-pred-lety/
 
Použité ukázky:
Ukázka č. 1:
Olomoucký kraj vyhlásil stav nebezpečí. Šumperský deník [online]. 2024-09-14 [cit. 2024-10-17].
Dostupné z: https://sumpersky.denik.cz/zpravy_region/olomoucky-kraj-vyhlasil-stav-nebezpeci-
20240914.html
Události [online]. Česká televize. 2024-09-14 [cit. 2024-10-17]. Dostupné z:
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/224411000110914/
 
Ukázka č. 2 a č. 3:
Je Ostrava zpravodajská poušť? . YouTube. [cit. 2024-10-17]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=nd4RnS-IOog

Sdílejte příspěvek s ostatními