Ukázat všechny blogové příspěvky

Ideály a výzvy současné české žurnalistiky

Rozpravy o ideálech a výzvách současné české žurnalistiky

Dnes může být novinářem prakticky kdokoliv, kdo si vezme do ruky mobilní telefon a informuje o dění ve světě. Je to ale opravdu tak jednoduché? V jakém stavu současná česká žurnalistika je? K jakým ideálům směřuje? A jaké problémy či výzvy před ní stojí? Jak se média například vyrovnávají s tlakem na sledovanost, který umocnily sociální sítě? Měla by dávat více prostoru alternativním názorovým proudům? A měli by novináři vůbec mít účty na sociálních sítích?

Těmto tématům se věnuje nejnovější díl podcastu Rozpravy o médiích na téma Ideály a výzvy současné české žurnalistiky. Diskutuje v něm Adam Černý, předseda Syndikátu novinářů ČR, Jan Křeček, odborný asistent na Katedře mediálních studií IKSŽ FSV UK, a Filip Rožánek, editor Digizone.cz. Diskusi moderuje Lucie Šťastná z IKSŽ FSV UK.

V první části hosté debatovali o tom, co by mělo být ideálem dnešní žurnalistiky. Ukázalo se, že to není tak jednoduchá otázka. Stejně jako existuje řada metaforických označení médií s motivem psa, tak může být řada náhledů na to, k jakým cílům nebo ideálům může žurnalistika směřovat. „Novinařina podle mě nemá žádné ideály kromě pravdy, ale to je takový nutný předpoklad. Je to jako když počítáme s tím, že nás bude doktor operovat s čistýma rukama,“ vyjádřil svůj názor Jan Křeček. Podle Adama Černého je zase ideál silné slovo, protože se k němu dá pouze směřovat, ale nikdy ho nelze dosáhnout. Hosté se mimo jiné bavili i o tom, co ukazují průzkumy veřejného mínění o tom, jak veřejnost vnímá média, novináře a jejich roli.

Otázkou však také je, jestli je vůbec možné mluvit o nějakých ideálech žurnalistiky v době, kdy může být novinářem prakticky každý. Jedno z témat, kterým se hosté věnovali, tak byla i „novinařina“ obyčejných lidí na sociálních sítích nebo internetu, tzv. občanská žurnalistika. Konkrétně se soustředili na otázku, jak se od těchto lidí liší skuteční novináři. Adam Černý na tuto otázku odpověděl dle jeho slov stejně, jak na to odpovídal v devadesátých letech: „Ne každý, kdo má v ruce tužku, je novinář.“ Podle něj je největší rozdíl v tom, že novinář splňuje určité regule, jako je například to, že si informace musí ověřovat.

Jedním z takových abstraktních ideálů, který ale musí nabývat v mediální praxi konkrétních podob, protože je pro vysílací média ukotven v české legislativě, je objektivita. Té se věnovala druhá část diskuse. Co ale taková objektivita je? I teoretické pohledy na ni se rozdělují. Pokud se shodneme na tom, že média mohou zrcadlit realitu, která objektivně existuje nezávisle na nás (pozitivistický pohled), pak dává smysl. Pokud ale tvrdíme, že média realitu sama spoluvytvářejí, je požadavek na objektivitu médií nesmyslný (konstruktivistický pohled). Jan Křeček se objektivitou a vyvážeností výzkumně zabýval, a tak v diskusi vysvětlil její úskalí. Adam Černý zase shrnul, jak se k ní lze v novinářské praci postavit. Filip Rožánek pak vzpomínal, že velké debaty o tom, jak informovat objektivně rozpoutala situace po 7. říjnu 2023, kdy se média rozhodovala, zda označovat Hamás jako teroristické hnutí, nebo nechat na divácích, aby si tento fakt rozhodli sami podle vlastního uvážení. Také připomenul, že není dobré to s objektivitou přehánět, což se stalo například během předvolebních debat před prezidentskými volbami na některých českých televizích.

V poslední části přišla řada i na to, jaké problémy a výzvy před současnou českou žurnalistikou stojí. Hosté okomentovali, jaká zjištění k tomu přinesl výzkum spolku Ženy v médiích, kde se jako nejpalčivější problém ukázaly finanční potíže médií (a tedy i novinářů a novinářek). Zaslouží si čeští novináři a novinářky lepší ohodnocení? Jak ale novinářům zlepšit pracovněprávní podmínky, když samy mediální organizace hledají cesty, jak optimalizovat své ekonomické fungování? Je problémem českých médií také bulvarizace a infotainment? A jak do toho celého vstupují sociální sítě? Co si myslí hosté o těchto i dalších otázkách, uslyšíte v nejnovější epizodě podcastu Rozpravy o médiích. Přejeme příjemný poslech!

Poslechnout si ji můžete na  SpotifyApple PodcastsGoogle PodcastsPodcast AddictBuzzsproutPodcast IndexPodchaser.  

Chcete si poslechnout jen část našeho podcastu?

Najděte si to, co vás zajímá:

Úvod, představení hostů: 00:00 – 02:27

1. Ideály současné české žurnalistiky 02:33 – 31:51

2. Objektivita jako ideál a/nebo povinnost? 31:55 – 01:10:39

3. Problémy a výzvy současné české žurnalistiky 01:10:44 – 01:31:23

Sdílejte příspěvek s ostatními